הבדלים בין גרסאות בדף "89-214 סמסטר א' תשעא"

מתוך Math-Wiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 25: שורה 25:
 
== הודעות כלליות ==
 
== הודעות כלליות ==
  
* לקבוצות של טל ודורון: אנו מתנצלים שהתרגול האחרון נמשך יותר זמן מהצפוי. לטובת אלו שהיו חייבים לצאת מוקדם, [[מדיה: AlgStrHazara.pdf|הנה קובץ ובו הפתרונות]] של חלק א' של הדף שחולק (פתרונות לחלק ב' אפשר למצוא בפתרונות למבחנים שנמצאים באתר של פרופ' וישנה). בהצלחה במבחן!
+
* לקבוצות של טל ודורון: אנו מתנצלים שהתרגול האחרון נמשך יותר זמן מהצפוי. לטובת אלו שהיו חייבים לצאת מוקדם, [[מדיה: AlgStrHazara.pdf|הנה קובץ ובו הפתרונות]] של חלק א' של הדף שחולק (פתרונות לחלק ב' אפשר למצוא בפתרונות למבחנים שנמצאים באתר של פרופ' וישנה). בנוסף, לקראת סוף השיעור [[מדיה: AlgStrHazara2.pdf|בנינו שדה מסדר 16]]. בהצלחה במבחן!
  
 
* מצורפים ציוני התרגילים לכל הקבוצות. אם יש בעיה כלשהי עם הציונים הרשומים, אנא פנו אל המתרגלים שלכם.
 
* מצורפים ציוני התרגילים לכל הקבוצות. אם יש בעיה כלשהי עם הציונים הרשומים, אנא פנו אל המתרגלים שלכם.

גרסה מ־18:05, 22 בינואר 2011

89-214 מבנים אלגבריים

מרצה (בשתי הקבוצות): פרופ' עוזי וישנה

מתרגלים (ארבע קבוצות): מיכאל פרידמן, דורון פרלמן, טל פרי

בחינות-עבר וחומר עזר נוסף אפשר למצוא באתר המרצה.

ראו גם:

דרישות קדם

דרישות הקדם הפורמליות הן קורס כלשהו באלגברה לינארית (88-112, 89-112 או 89-119), וקורס במתמטיקה בדידה (88-195 או 89-195).

אני מניח שאתם מכירים את המושגים הבאים (ואם לא, זה הזמן להשלים): קבוצה, תת-קבוצה, איחוד, חיתוך, יחס טרנזיטיבי, יחס סימטרי, יחס רפלקסיבי, יחס שקילות, יחס סדר חלש, מחלקת שקילות, פונקציה, פונקציה חד-חד-ערכית, פונקציה על, הרכבת פונקציות.

רשימת מושגים

במהלך הקורס נלמד מהם: מחלק (ב-\ \mathbb{Z}), חברות (ב-\ \mathbb{Z}), מחלק משותף מקסימלי, מנה ושארית (עדיין ב-\ \mathbb{Z}), צירוף שלם, מספרים זרים, מספר ראשוני, פירוק לגורמים, חבורה למחצה, מונויד, איבר יחידה, איבר הפיך (במונויד), איבר הפכי (במונויד, בחבורה), מונויד עם צמצום, תת-חבורה, סדר של חבורה, חבורה ציקלית, חבורת אוילר, חבורה דיהדרלית, מכפלה ישרה חיצונית, קוסטים של תת-חבורה, החבורה הטריוויאלית, אינדקס של תת-חבורה, סדר של איבר, יוצר של חבורה ציקלית, קבוצת יוצרים של חבורה, מכפלה של תת-קבוצות בחבורה, תת-חבורות מתחלפות, היפוך של תת-קבוצה בחבורה, מכפלה של תת-חבורות, הומומורפיזם, אפימורפיזם, איזומורפיזם, אוטומורפיזם, גרעין, תמונה, תת-חבורה נורמלית, חבורת מנה, מרְכַז של חבורה, הצמדה, אוטומורפיזם פנימי, חבורת האוטומורפיזמים, מרכֵּז של איבר, מחלקת צמידות, החבורה הסימטרית מסדר n, תמורה, מחזור, חילוף, סימן, חבורת התמורות הזוגיות, חבורה פשוטה, מכפלה ישרה פנימית, נורמליזטור, קומוטטור, תת-חבורת הקומוטטורים, אקספוננט (של חבורה אבלית), צורה קנונית (של חבורה אבלית סופית); חוג, תת-חוג, חוג בלי יחידה, אידיאל שמאלי, אידיאל ימני, אידיאל (=אידיאל דו-צדדי), הומומורפיזם (של חוגים), תמונה, גרעין, חוג מנה, אידיאל ראשוני (בחוג קומוטטיבי), מחלקי אפס, תחום שלמות, חוג פשוט, אידיאל מקסימלי, חוג אוקלידי, מנה ושארית, אידיאל ראשי, חוג ראשי, איבר הפיך (בחוג), איבר ראשוני, איבר אי-פריק, תחום פריקות יחידה; פולינום אי-פריק, מימד של הרחבת שדות, שדה הרחבה ביחס לפולינום אי-פריק, מאפיין של שדה, חבורה כפלית של שדה.

הודעות כלליות

  • לקבוצות של טל ודורון: אנו מתנצלים שהתרגול האחרון נמשך יותר זמן מהצפוי. לטובת אלו שהיו חייבים לצאת מוקדם, הנה קובץ ובו הפתרונות של חלק א' של הדף שחולק (פתרונות לחלק ב' אפשר למצוא בפתרונות למבחנים שנמצאים באתר של פרופ' וישנה). בנוסף, לקראת סוף השיעור בנינו שדה מסדר 16. בהצלחה במבחן!
  • מצורפים ציוני התרגילים לכל הקבוצות. אם יש בעיה כלשהי עם הציונים הרשומים, אנא פנו אל המתרגלים שלכם.
ציוני תרגיל - קבוצה 03 (טל פרי - עד תרגיל 7 כולל)
ציוני תרגיל - קבוצה 04 (מיכאל פרידמן - עד תרגיל 8 כולל)
ציוני תרגיל - קבוצה 05 (מיכאל פרידמן - עד תרגיל 8 כולל)
ציוני תרגיל - קבוצה 06 (דורון פרלמן - עד תרגיל 8 כולל)

מבנה הבחינה: יש לענות על 4 מתוך 6 שאלות. השאלה הראשונה כוללת ארבעה סעיפים בסגנון "תן דוגמא למונויד ללא צמצום", שאחד מהם נוגע בתורת החוגים. השניה כוללת שני סעיפים בסגנון "קבע האם החבורות \ A=S_5 ו- \ B = S_4 \times \Z_5 איזומורפיות זו לזו". השלישית, הרביעית והחמישית הן שאלות על תורת החבורות (שתיים מהן אפשר לכנות שאלות הוכחה, והשלישית חישובית יותר באופיה; אחת מאלה היא ככל הנראה השאלה הקשה יותר במבחן). השאלה האחרונה היא שאלה בתורת החוגים והשדות, עם דגש על שדות. בהצלחה.